Back To Top

Karantinas parduotuves perkėlė į telefonus: kaip saugiai ir patogiai apsipirkti išmaniuoju

Karantinas uždarė duris, bet atvėrė langus – toks apibūdinimas puikiai tinka parduotuvėms, kurioms buvo leista prekybą vykdyti nebent internetu. Pastebima, kad elektroninės prekybos svarba bei populiarumas pastaruoju metu išaugo ir vis daugiau parduotuvių dabar pasiekiamos ranka – tereikia išmaniojo. Taip pirkti greičiau, patogiau bei paprasčiau, o sparčiai besiplečianti mobiliųjų pirkimo programėlių pasiūla prideda ir gausesnio pasirinkimo kriterijų. Technologijų gamintojai, kartu, šiuo metu ypač daug dėmesio skiria ir saugumo užtikrinimui, ragindami ir pačius naudotojus būti atidžius bei nepakliūti į sukčių pinkles.

Todėl dabar, net ir būdami namuose, galime lankytis viso pasaulio parduotuvėse, o apsipirkdami telefonu, rasti geriausią kainą, nesistumdyti eilėse bei prekes pasiimti nuo savo durų slenksčio.

Dėmesys saugumui ir netolerancija rizikai

Daugiau nei 100 mln. prekių – tokia pasiūla gali girtis e-prekybos gigantas „AliExpress“, todėl net išrankiausi čia randa tai, ko ieško. Azijos milžinas vilioja geromis kainomis, o jos per mėnesį į parduotuvę pritraukia beveik tris ketvirčius milijardo lankytojų. Ne ką mažiau įspūdinga e-prekybos ikona „Amazon“. Jos prekybos mąstai tokie dideli, kad vienos dienos siuntų pakuotėmis būtų galima užkloti visą Šri Lanką.

Karantinas tapo ir lietuviškojo e-prekybos milžino „Pigu.lt“ renesansu: platforma atvėrė galimybes jungtis prekybininkams, suvienijo daugiau nei 400 bendrovių, pradėjo maisto prekybą. Bendrovės duomenimis, palyginus internetinės parduotuvės pardavimus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, jie šiuo metu išaugo daugiau nei 100 proc., o siūlomų prekių skaičius netrukus perkops milijoną.

„Visus šiuos prekybininkus galima rasti „Huawei“ neseniai pristatytoje tik šio gamintojo įrenginiams skirtoje mobiliųjų programėlių parduotuvėje „AppGallery“. Tokia naujiena jau įdiegta tiek „P40 lite“ išmaniajame, tiek kituose rinkai pristatytuose P40 serijos flagmanuose. Tai patogi, saugi ir unikaliai naudotojų patirčiai pritaikyta mobiliųjų programėlių platforma. Ji suteikia mums galimybę apsipirkti ypač lengvai bei greitai. Karantinas keičia pirkimo įpročius, tačiau su „AppGallery“ galima likti namuose ir pamiršti visus šiandienos iššūkius“, – sako „Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse Justė Karpavičiūtė.

Pirmiausia – saugumas

Kibernetinio saugumo specialistai atkreipia dėmesį – pandemija suskubo pasinaudoti ir kibernetiniai sukčiai, o apgaulės atvejai dabar vis dažnesni. Todėl ekspertai ragina internetu pirkti atsakingai bei apgalvotai, nes nukentėti prarandant pinigus ir norimas prekes šiuo metu ypač lengva.

Pirmiausia, specialistai pataria įsitikinti pardavėjo patikimumu. Tą gali atspindėti klientų atsiliepimai bei įvertinimai. Kartu reiktų įdėmiai išnagrinėti parduotuvės prekių pardavimo ir pristatymo sąlygas, vengti pasiūlymų, kurie atkeliauja į elektroninio pašto šlamšto skyrių, o kilus net mažiausiems įtarimams – pasvarstyti, ar verta rizikuoti.

Kitas svarbus aspektas – sukčiai gali prašyti papildomų duomenų, kurie įprastai nereikalingi perkant internetu. Patikimi e-pardavėjai reikalauja tik tokios informacijos, kurios prireikia pinigų pervedimui ar prekių pristatymui, o jei įtarimų nekilo ir apsipirkit pavyko sėkmingai, saugumo specialistai rekomenduoja saugoti visus sandorius patvirtinančius elektroninius laiškus. Jų reikšmė prilygsta įprastos parduotuvės pirkimo čekiams.

Nors dauguma jau žino, kaip saugiai atlikti mokėjimus internete, ne visi turi atskirą tokiems pirkimams skirtą sąskaitą, kurioje patariama saugoti tik apsipirkimui reikalingas nedideles sumas. Naudojantis šia papildoma saugos priemone ne tik lengviau kontroliuoti išlaidas, bet ir pinigų bus prarandama mažiau, jei sukčių atakos išvengti vis tik nepavyks.

„Šiuo atveju „Huawei“, kurdama „AppGallery“, į saugumą pažiūrėjo ypač preciziškai. Čia veikia griežtas peržiūros mechanizmas, paremtas 4 žingsnių patikros programa. Ji padeda nustatyti kenkėjišką veiklą, privatumo pažeidimus, nuolat ieškant pažeidžiamiausių vietų bei atskirai identifikuojant kiekvieno mobiliosios programėlės kūrėjo tapatybę. Todėl šioje platformoje pirkti ne tik patogu, lengva bei greita, bet ir ramu, nes naudotojai apsaugoti nuo menkiausios sukčiavimo tikimybės“ – sako J. Karpavičiūtė.

Duomenys – be judėjimo apribojimų

J. Karpavičiūtės teigimu, „AppGallery“ taip pat siūlo naudotis patogia kainų palyginimo programėle „Kaina24“, čia randamos ir lietuviškosios nekilnojamojo turto, automobilių skelbimų programėlės. Anot „Huawei“ atstovės, platforma šiuo metu sparčiai vystoma, o naudotojai be dabar jau esančių daugiau nei 50 tūkst. produktų, netrukus galės išbandyti ir daugybę kitų. Gamintojas į „AppGallery“ investavo virš milijardo JAV dolerių ir yra ambicingai nusiteikęs didinti pasiūlą.

„Ši platforma veikia su visiems įprasta „Android“ operacine sistema. Ji įdiegta ir naujuosiuose „P40 lite“ telefonuose. Todėl įrenginių naudojimas nesukels jokių papildomų rūpesčių, o gamintojas netgi pasirūpino dar patogesniu duomenų perkėlimu į tik ką įsigytą išmanųjį. Tereikia įsijungti „Phone Clone“ funkciją ir į „P40 lite“ lengvai numigruos ne tik turėti duomenys, bet ir jau naudotos bei pamėgtos mobiliosios pirkimo programėlės“, – pabrėžia J. Karpavičiūtė.

Pasak „Huawei“ komunikacijos vadovės Baltijos šalyse, „Phone Clone“ veikia išties paprastai. Funkcija įjungiama abiejuose telefonuose, nustatoma, kuris yra senasis bei naujasis, ir įrenginiai sujungiami tarpusavyje su senuoju išmaniuoju nuskenuojant specialų QR kodą, pasirodysiantį naujajame telefone.

J. Karpavičiūtė priduria, kad jei jau nutiko taip, jog karantino laikotarpiu sugedo telefonas ir nėra galimybės nuotoliniu būdu apsipirkti, visi „Huawei“ išmaniųjų įrenginių savininkai Lietuvoje dėl techninės pagalbos gali kreiptis internetu. Kaip detalizuoja bendrovės atstovė, jei įrenginio garantija baigsis tuo laikotarpiu, kol Lietuvoje yra įvestas karantinas, „Huawei“ ją pratęs automatiškai.